تحلیلگر من
سرویس پیامکی
سبد سهام من

اخبار           
با خطا روبرو شدیم! که نشان دهنده‌ی اینست که خوراک کار نمی‌کند. دوباره تلاش کنید.

کمی اجتماعی تر     


خبرنامه بورس تحلیل

تماس سریع

نگاهی به بازار ۱۷ اردیبهشت ماه ۹۲ و حواشی مربوطه

نقشه نمایشگاه بورس

نگاهی به بازار ۱۷ اردیبهشت ماه ۹۲ و حواشی مربوطه

نقشه نمایشگاه بورس 300x178 نگاهی به بازار 17 اردیبهشت ماه 92 و حواشی مربوطه

۱) شاخص کل در معاملات امروز بعد از ثبت رکوردهای دیدنی و تاریخی خود با افت ۲۳۶  واحدی روبرو شد و به رقم ۴۴٫۷۰۷ واحد رسید. نماد های معاملاتی شبندر ، شپنا ، پارسان ، فولاد و غدیر به ترتیب با ۸۰ ، ۷۲ ، ۵۸ ، ۴۴ و ۳۰ واحد بیشترین تاثیر منفی و نماد های فارس و کگل با ۱۷۵ واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند. حالا که بازار با شرایط منفی روبرو شده است می توان فهمید که نماد فارس برای جلوگیری از افت شدید بازار وارد گره نمی شد! به هر حال اگر فارس نبود امروز ریزش بیش از ۴۰۰ واحدی از شاخص را دیده بودیم. ارزش کل معاملات امروز بورس به حدودا ۹۳ میلیارد تومان رسید که فارس با ۸٫۵ و پارسان با ۷٫۶ میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند. در بازار فرابورس نیز ارزش معاملات به ۵۳٫۵ میلیارد تومان رسید که بیشترین ارزش به معاملات شتران با ۸٫۳ میلیارد تومان تعلق داشت.

۲) بازار امروز را پر عرضه شروع کردیم و در حین معاملات اتفاق مثبتی رخ نداد. جمع آوری صف فروش شبندر و متعادل شدن این نماد می توانست تا حدودی بازار را متعادل نماید اما این اتفاق رخ نداد. رخداد یا اتفاق منفی در بازار رخ نداده است. خیلی از سهامداران با توجه به شناسایی سود اقدام به عرضه کرده اند و مسلما با افت بیشتر خیلی از سهام شرکت ها برای خرید جذاب می شوند باید کمی منطقی باشیم، قرار نیست بازار همیشه روند رو به رشد داشته باشد و قرار نیست که همیشه با روندی منفی روبرو شود. نوسان جز ذاتی بازار است و اصلاح باید همراه با رشد باشد. متاسفانه وقتی کمی عرضه ها در بازار افزایش می یابد خیلی ها به دنبال دلایل منفی افت می روند و هر طور شده با دلایل بی اساس خود که اصلا مرتبط هم نمی باشد به جو سازی می پردازند.

۳) گروه پالایشگاهی امروز را با فشار عرضه ها به پایان رساند و خریداران کمتری برای خرید حاضر شدند و فرشندگان با توجه به جو منفی که خود ایجاد کرده بودند عجله بیشتری برای فروش سهام خود نمودند :

الف) مدت ها بود که شرایط این گروه به واسطه اخباری دال بر برگشت مالیات بر ارزش افزوده به حساب آنها و احتمال حذف ۲۶% صندوق توسعه ملی ایده آل بود و رشد قیمتی خیره کننده ای را تجربه می کردند. حال که بحث حذف ۲۶% صندوق توسعه در کمیسیون تلفیق تصویب شده است و احتمالا باید در صحن علنی مجلس شاهد تصویب آن باشیم، شاهد افت قیمتی و عجله سهامداران برای فروش سهام خود هستیم! متاسفانه بازار ما حرفه ای نیست و بی دلیل به شایعات دامن می زند. سهمی مثل شبندر به قیمت ۱۰۰۰ تومان هم رسید. همین سهامدارانی که امروز برای فروش سهام خود در شبندر عجله می کنند اگر بحث ۲۶% صندوق توسعه در صحن مجلس تصویب شود در قیمت های بیش از ۱۰۰۰ تومان برای خرید به صف می نشینند. اگر قیمت سهم بالا رفته حتما با دلیل بوده و سهامداران زیادی با توجه به این دلیل به خرید سهم پرداخته اند. در رابطه با فروشندگان سهم گفته می شود سهام کارمندان شرکت آزاد شده و در حال فروش سهام خود هستند. این موضوع باعث شده خیلی ها با کارمندان شرکت همراه شوند و به فروش سهام خود بپردازند. جمع آوری صف فروش شبندر از لحاظ روانی تاثیر مثبتی بر روی گروه و کل بازار خواهد گذاشت.

ب) سایر پالایشگاهی ها هم امروز به تبعیت از فروش شبندر با صف فروش روبرو بودند که شتران به ۹۰ هزار تومان رسید. صف فروش شراز در یک ساعت پایانی بازار جمع آوری شد ولی در پایان باز هم با صف فروش کم حجمی روبرو شد.

۴) گروه پتروشیمی هم امروز با فشار فروش روبرو بود ، البته فشار عرضه ها به سنگینی گروه پالایشی نبود :

الف) در چند روز اخیر شایعاتی مبنی بر اخذ عوارض ۵۰% از صادرات مواد خام مطرح شده است. سهامداران بازار هیجانی ما بدون اینکه بدانند این خبر چیست و در مورد چه محصولاتی است و اثرات آن بر روی چه محصولاتی است! سریع واکنش منفی نشان میدهند و به تفسیر در این باره که اثر منفی بر روی گروه هایی همچون پالایشگاهی و پتروشیمی دارد، می پردازند. فعلا این موضوع تصویب نشده است و به نظر هم نمی رسد که تصویب شود.

ب) شرایط بنیادی گروه مناسب است. زاگرس ، مارون و شخارک برای تعدیل مثبت متوقف می باشد که هر ۳ تعدیل خوبی خواهند داشت. شفن هم امروز برای تعدیل عایدی متوقف شد.

ج) در معاملات امروز فارس باز هم به اندازه حجم مبنا از سوی حقوقی عرضه شد و به اندازه بیش از ۲ میلیون هم از سوی حقیقی ها عرضه شد. خبرهایی مبنی بر تعدیل مثبت سود سال ۹۳ و به رقمی بیش از ۲۰۰ تومان سهم را با اقبال ویژه ای روبرو کرده است. سهم هدف ۱۰۰۰ تومان را در پیش گرفته است و به نظر میرسد هدف بعدی ۱۲۰۰ تومان باشد.

د) پارسان امروز قیمت های کمتر از ۹۰۰ تومان را لمس کرد. غدیر فروشنده سنگین سهم در روز های اخیر بوده است.

ه) شپدیس در اواخر ماه برای افزایش سرمایه به مجمع می رود. شرکت در افزایش سرمایه و سیاست صبر در این سهم گزینه مناسبی برای سهامداران کم ریسک و بلند مدت می باشد.

و) شیران برای سال مالی منتهی به ۹۲/۹/۳۰ خود با سرمایه جدید یعنی ۷۷۱,۴۹۸ میلیون ریال مبلغ ۵۰۱۸ ریال پیش بینی کرده است این رقم با سرمایه قبلی ۱۵۰۵ تومان می شود. پیش بینی قبلی شرکت با سرمایه قبلی ۱۰۲۰ تومان بوده است. با این وجود رشد ۴۷٫۵ درصدی در سود شرکت اتفاق افتاده است. شرکت در ۳ ماهه ابتدای سال مالی پوشش خوب ۴۳ درصدی داشته است. علت تعدیل مثبت شرکت عمدتا ناشی از افزایش میزان فروش صادراتی (محصولات الکیل بنزن خطی و نرمال پارافین) بوده است.

۵) در معدنی ها کگل در پایان بازار با صف خرید روبرو شد و قیمت ۱۰۰۰ تومان را لمس کرد. احتمال تعدیل شرکت در ۱۲ ماهه و ۳ ماهه امسال ، سهم را با معاملات مثبتی روبرو کرده است. به نظر نمی رسد عوارض و بهره مالکانه بر روی سودآوری شرکت تاثیر گذار باشد. شرایط بلند مدت کگل با توجه به افتتاح طرح های توسعه در سال های آتی بسیار مناسب می باشد. ومعادن هم با توجه به رشد کگل و معاملات مثبت کچاد تا ۵۸۰ تومان صعود کرد.

۶) در قندی ها خبر اختصاص ارز مرجع به آنها مانع رشد قیمتی آنها شده است.در این گروه قنیشا با توجه به افزایش سرمایه ای که در پیش دارد مثبت بود و بیشتر نمادها منفی معامله می شدند. قچار در ۱۲ ماهه واقعی سال ۹۱ مبلغ ۳۰۳ ریال به ازای هر سهم محقق کرده است که نسبت به پیش بینی اخیر خود ( ۴۲۸ ریال) با افت ۲۹ درصدی روبرو شده است. کاهش ۲٫۳ میلیارد تومانی فروش علت تعدیل شرکت بوده است.این کاهش مربوط به ابطال فروش ۱۰ هزار تن شکر سفید به صورت ۴ ماهه با نرخ ۱۴۴۱ تومان می باشد که به دلیل فشار های وارده از سوی وزارت صنعت مبنی بر ارائه شکر با نرخ ۱۳۰۰ تومان می باشد.

۷) غاذر در ۱۲ ماهه واقعی ۹۱ مبلغ ۵۰ تومان محقق کرده است که نسبت به ۳۳۶ ریال پیش بینی شده قبلی رشد ۴۹ درصدی داشته است. دلیل تعدیل شرکت افزایش نرخ فروش و کاهش بهای تمام شده به میزان ۱۸% بوده است. شرکت افت تولید و فروش داشته است اما افزایش نرخ فروش باعث افزایش سود ناخالص شرکت شده است.

۸) وبانک امروز با صف فروش روبرو شد که دلیل عمده آن صف فروش شدن شازند بود. وبانک با توجه به تقسیم سود احتمالی ۲۵۰ تا ۳۰۰ تومان می تواند سود هر سهم خود را به بیش از ۱۱۰ تومان افزایش دهد.

۹) شوش پوشش مناسبی در سه ماهه ابتدای سال مالی داشته است. سال مالی شرکت منتهی به ۱۱ دی می باشد. شرکت در ۱۲ ماهه واقعی سال ۹۱ مبلغ ۱۲۹ ریال محقق کرده بود که موفق شده در پوششی بسیار خوب در سه ماهه ابتدایی سال مالی ۹۲ مبلغ ۲۶۲ ریال پوشش دهد که در مقایسه با سه ماهه سال قبل رشد ۵۷۲ درصدی و در مقایسه با کل سود ۱۲ ماهه سال ۹۱ رشد ۱۰۳ درصدی را تجربه کرده است.

۱۰) نرخ دلار = ۳۵۶۰ تومان  -  نرخ سکه تمام طلای طرح جدید = ۱٫۳۳۲٫۰۰۰ تومان

*** این گزارش در ساعت ۲۰ تهیه و تکمیل گردیده است . ***

گروه سرمایه گذاران ایرانی

تهیه کننده : مهبدبرای دریافت اخبار ویژه ، شایعات ،مشاوره های پیامکی و تحلیل های بازاری ،در سیستم پیامکی ما عضو شوید برای ثبت نام اینجا را کلیک کنید.

اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی
به این مطلب امتیاز دهید می پسندم(0)نمی پسندم(0)
تبلیغات
چهارشنبه ۱۳۹۳/۰۷/۰۹


یک دیدگاه برای “نگاهی به بازار ۱۷ اردیبهشت ماه ۹۲ و حواشی مربوطه

  1. rasa می‌گه:

    ممنونم آقا مهبود
    :)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ 6 = سیزده

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

نسخه آزمایشی(رایگان)

پیام کارشناسان
پیام ناظر
پیام کارشناسان

بازار را شروع می کنیم

————

شخارک در جدیدترین پیش بینی خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۲۷۳۸ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با کاهش ۹ درصدی همراه بوده است ضمنا شرکت در دوره ۵ ماهه منتهی به ۹۳/۰۵/۳۱ توانست ۱۶۳۰ ریال به ازای هر سهم سود محقق کند و ۶۰ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد.

علت تعدیل منفی

بالا رفتن قیمت گازش ترش

————-

شرکت سیمان کارون در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۱۷۱۷ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی ( ۱۵۳۳ ریال ) با تعدیل مثبت ۱۲ درصدی همراه بوده است شرکت در دوره ۳ ماهه منتهی به ۹۳/۰۳/۳۱ توانست به ازای هر سهم ۴۰۰ ریال سود محقق کند و ۲۳ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد

————

به نقل از ایرنا گفته می شود شورای پول و اعتبار اساسنامه بانک های شهر، حکمت ایرانیان، قوامین، انصار و آینده را تصویب کرد

 

———————-

شرکت سرمایه گذاری آتیه دماوند در جدیدترین گزارش ( حسابرسی شده ) خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۷۵۹ ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی ( حسابرسی نشده ) با افزایش ۲ درصدی همراه بوده است شرکت در دوره ۶ ماهه خود به ازای هر سهم ۲۰ ریال زیان شناسایی کرده است

——-

شرکت سیمان فارس و خوزستان دوره ۳ ماهه منتهی به ۳۱ مرداد ۹۳ را ۱۸ ریال سود خالص به ازای هر سهم محقق نمود گفتنی است "سفارس" برای هر سهم در سال مالی منتهی به ۳۱ اردیبهشت ۹۴ مبلغ ۵۵۲ ریال سود خالص پیش بینی کرده است

 

————

گروه ساختمانی :

به گزارش کارشناسان بورس تحلیل این گروه پتانسیل خوبی برای رشد دارد-از بهترین نمادهای گروه می توان به ثمسکن -ثتران-وساخت-ثباغ اشاره داشت

———–

شنیده شده مجوز افزایش سرمایه ۴۰۰ درصدی یک سهم با نام مفاخر تایید نشده است

—————-

بلوک ۴٫۵ میلیونی در نماد شاراک

———–

به نقل از ایرنا گفته می شود شورای پول و اعتبار اساسنامه بانک های شهر، حکمت ایرانیان، قوامین، انصار و آینده را تصویب کرد